. Hrachov - vše o obci

Menhir, studánka a Čertovo sedlo

Menhir

Na pahorku zčásti uměle navršeném stojí buclatější kámen podoby výše zmíněné. Vykazuje lidskou mechanickou energii a tedy byl postaven, a to asi roku -6100. Jeho síla je vcelku průměrná, v oku zvýšená, jak u aktilitů bývá. Je u něj spojení do duchovního prostoru. První použití člověkem koresponduje s jeho stářím a naposledy to mohlo být někdy před příchodem Keltů. Má pouze třetí a druhou kosmickou energii. Léčí (snad) cévní choroby a zvyšuje tlak. Léčení má tentokrát jen dvě fáze. První je zády ke kameni a poli a druhá u oka.

Jak se sem nejlépe dostat? Nejlépe je jet autem z Hrachova směrem na Hojšín místní úzkou asfaltkou. Na konci lesíka je ostrá zatáčka doleva a po asi 150 metrech vlnící se cesty zase jedna ostrá doprava.Před sebou máte dráty vysokého napětí a tady jde doleva cesta. Nechte zde auto a jděte nahoru po cestě, podle elektrického vedení, až budete mít po levé ruce vysoký posed a doprava se potáhne až na obzor pole. Podle mapky podejděte dráty do protějšího borového lesíka, kde již z dálky menhir uvidíte.

Mapa s polohou menhiru a Čertova sedla.
Mapa s polohou menhiru a Čertova sedla.
Menhir Hrachov.
Menhir Hrachov.

Výňatek z knihy Kamenný svět od P. Kozáka, P. Bartla a M. Holečkové, vydalo Nakladatelství MH Beroun.

Studánka + Čertovo sedlo

Po návratu k autu budete mít možná žízeň. Při pohledu zpátky na silnici, po které jste přijeli, je asi po padesáti metrech po levé straně mez a tam schovaná studánka, kterou se mi podařilo upravit do vyhovujícího stavu. Voda je lahodná a osvěží. Stejným směrem o dalších asi 100 metrů dál po silnici a také po levé straně je kámen s nádhernou mísou. Je schován za trním, ale dostanete se k němu lehce, uvidíte. Má jméno, říká se mu Čertovo sedlo. Nemusíte se ale bát, protože nemá žádnou formu negativní energie a nikdy neměl. Na mezi za silničkou, nejblíže ku kameni, pobýval negativní astrál - démon. Jsou lidé, kteří tady měli problémy když tudy šli za tmy a byli tací, co před ním utíkali až do vsi. Díky němu kámen s mísou to jméno dostal. Před necelým rokem se mu tady asi přestalo líbit a odstěhoval se jinam. Je tu tedy klid a nic už případné noční chodce neruší. Jenom to jméno bude diblíka připomínat.

Studánka.
Studánka.
Čertovo sedlo.
Čertovo sedlo.

Výňatek z knihy Kamenný svět od P. Kozáka, P. Bartla a M. Holečkové, vydalo Nakladatelství MH Beroun.

Vlastníte-li knihu prosím opravte si:
str. 89:
- škrtněte Králov III
- napište Králov II
- škrtněte Myslkov Obětní kámen a dolmen
- napište Králov remízek a Myslkov dolmen
str. 90:
- škrtněte Králov remízek
- napište Myslkov obětní kámen
str. 39:
- kulkatý viklan na kameni v rybníce byl v r. 2003 ukraden

Obec Hrachov   kamejk.net a víte hned   Pohádkový les Kamýk nad Vltavou   Půjčovna lodí Zrubek

© 2003-2023 Lukáš Galko. Všechna práva vyhrazena.